Życie za życie

Życie za życie (The life of David Gale)

dramat
Reżyseria: Alan Parker
Produkcja: USA, Niemcy
Data premiery: 11.07.2003 (Polska), 07.02.2003 (świat)
Dystrybutor: Universal Pictures

Historia skazanego na śmierć wykładowcy uniwersyteckiego i działacza społecznego dzieli widzów. Film można ocenić dwojako. Pozytywną stroną jest jego przekaz i wywołane w widzu emocje, negatywnym – liczne niedociągnięcia w kwestii reżyserii oraz scenariusza.

Mimo rozmaitych wad i zalet, absolutnym plusem obrazu jest poruszenie ważnych aspektów społeczno-politycznych. „Życie za życie” zmusza do refleksji nad karą śmierci i nad argumentami przeciwko jej zastosowaniu. Ukazuje, jak błędne mogą być ludzkie oceny i zachęca do zachowywania dystansu za każdym razem, gdy chcemy opowiedzieć się po jakiejś stronie.

O tym, że jest to film dla ludzi o mocnych nerwach, nie trzeba wspominać, jeśli choć pokrótce opowie się fabułę. Uznany profesor wykładający filozofię na uniwersytecie w Teksasie, prężnie działający w organizacji na rzecz zniesienia kary śmierci, ceniony obywatel społeczeństwa, z dnia na dzień staje się niemal wrogiem publicznym. Oskarżony o gwałt i zabójstwo swojej koleżanki zostaje skazany na śmierć. W tej chwili stajemy przed mnóstwem pytań. Czy zaangażowanie głównego bohatera w sprawy społeczne było tylko przykrywką, mającą odwrócić uwagę od rzeczywistych skłonności, które w nim drzemały? Czy może wszystko to tylko spisek uknuty po to, by pozbyć się niewygodnego działacza? Od początku wszystko jednoznacznie wskazuje na winę głównego bohatera. Czy znajdzie on coś na swoją obronę? Młoda dziennikarka, Bitsey Bloom (Kate Winslet) dość niechętnie podchodząca do całej sprawy, stanie przed nie lada wyzwaniem. Rozmowy z podejrzanym na zawsze odmienią jej życie, zmieniając postrzeganie świata.

Reżyser Alan Parker wyraźnie chciał skłonić do dyskusji na temat kary śmierci. Starał się ukazać jej niesprawiedliwość i ryzyko pomyłki podczas wydawania wyroku sądowego. Mimo tego, w filmie pojawiło się wiele niedociągnięć. Widzowie spodziewali się lepszych kreacji aktorów. Kate Winslet i Kevin Spacey zostali niegdyś uhonorowani Oscarem, więc wszyscy wiemy, że mogli dać z siebie znacznie więcej. Choć w Stanach Zjednoczonych film spotkał się z ostra krytyką, to jednak w Polsce zdobył wielu fanów. Zmuszając do głębokich przemyśleń, wstrząsając przedstawioną historią pozostawił po sobie wiele pytań w głowach tysięcy odbiorców. Natomiast niechęć Amerykanów nie jest zaskakująca. Trudno oczekiwać aplauzu od obywateli kraju, w którym kara śmierci wciąż jest stosowana.

Życie za życie” to film z pewnością zasługujący na uwagę. Nie jest ckliwą historią o wygranej dobra nad złem. Wręcz przeciwnie – o tym, co ostatecznie wygrało decyduje sposób, w jaki odbierzemy całość.

GD Star Rating
loading...
Życie za życie, 2.2 out of 5 based on 5 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz