Uczniowska balanga – recenzja filmu

uczniowska balanga - recenzjaRecenzja filmu: Uczniowska balanga (Dazed and Confused)

dramat, film obyczajowy, komedia
Reżyseria: Richard Linklater
Scenariusz: Richard Linklater
Premiera: 10.09.1993 (świat)
Produkcja: USA

Są takie filmy, które każdy powinien zobaczyć, szczególnie jak ma się te „naście” lat. Jednym z nich jest „Uczniowska balanga” („Dazed and confused”) – komedia dla młodzieży przedstawiająca niezapomniane i szalone lata 70. Po obejrzeniu tego filmu gwarantuję każdemu przypływ pozytywnej energii, głównie za zasługą szlagierów muzycznych tamtej epoki pod hasłem: sex, drugs & rock and roll.

Film Richarda Linklatera przenosi swoich widzów do roku 1976. Na typowo amerykańskich przedmieściach mieszka kilkunastu bohaterów, których można podzielić na tych starszych, kończących właśnie liceum i na „świeżaków”, którzy dopiero rozpoczynają tę szkołę. Przez cały film oglądamy jak „starszaki” polują na „pierwszorocznych” z deskami i kijami do bejsbola, których używają do „chrztu”. Wszystkich godzi wielka impreza na zakończenie szkoły – tytułowa uczniowska balanga. Jak przystało na tamte lata okraszono ją dużą ilością marihuany, alkoholu i świetnej muzyki.

„Uczniowska balanga” to nie tylko szalona zabawa i szkolne problemy. Główny bohater filmu – Randall ‚Pink’ Floyd (Jason London) przed zakończeniem licealnego etapu swojej edukacji musi podjąć również decyzję związaną ze swoją przyszłością, która wiąże się z tym, czego on sam chce, a czego wymagają od niego inni.

Większość z grających w tym filmie aktorów, ówczesnego młodego pokolenia, wybiła się dzięki tej produkcji. Ich gra sprawiła, że łatwo się z nimi utożsamić, zaś ich dialogi są ciekawe i bardzo naturalne. Wśród późniejszych gwiazd kina warto tu wymienić chociażby Matthew McConaughey`ego (David Wooderson), Millę Jovovich (Michelle Burroughs) czy Bena Afflecka (Fred O’Bannion).

W „Uczniowskiej balandze” zastosowano niestandardowy sposób przedstawienia bohaterów – wszystkich ukazano na tej samej płaszczyźnie i są oni równie ważni przez cały czas dziania się akcji (bohater zbiorowy). Dzięki temu widz może poznać różne punkty widzenia na te same sprawy. Podobny efekt osiągnięto np. w „Amerykańskim graffiti” G. Lucasa.

Przy opisie tego filmu nie wolno zapomnieć o wykorzystanej do niego muzyce rockowej z najwyższej półki, która towarzyszy nam już od pierwszych scen tego filmowego dzieła. Utwory takich legendarnych grup muzycznych jak Black Sabbath, Aerosmith, Alice Cooper, Foghat, ZZ To i Nazareth budują unikalny klimat tego filmu. Ciekawostką jest fakt, że angielski tytuł „Dazed and confused” wziął się od kawałka Led Zeppelin, lecz niestety został on źle przetłumaczony przez polskich autorów przekładu.

„Uczniowska balanga” to produkcja posiadająca wiele zalet i będąca godnym polecenia środkiem na odstresowanie się. Świetna muzyka, beztroski klimat imprezowo-rockowy, interesujące postaci i zapadające w pamięć teksty. Linklater stawia pytania o tożsamość młodych i pokazuje ich dylematy oraz rozterki, choć nie przytłacza tym komediowej wymowy całej produkcji. Wśród wielu osób film ten nosi miano kultowego (głównie dzięki niesamowitej ścieżce dźwiękowej), co moim zdaniem jest słuszne.

uczniowska balanga recenzja 1

 

uczniowska balanga recenzja 2

 

uczniowska balanga recenzja 3

 

uczniowska balanga recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Uczniowska balanga”.

GD Star Rating
loading...
Uczniowska balanga - recenzja filmu, 2.5 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz