Recenzja filmu: Human Resources – Social engineering in the 20th century
film dokumentalny
Reżyseria: Scott Noble
Produkcja: Kanada
Premiera: 01.11.2010 (świat)
Myślimy o sobie jako o wyjątkowym gatunku. Dzięki nauce dowiedzieliśmy się, że świat składa się z mniej lub bardziej skomplikowanych maszyn. Mimo to do siebie odruchowo stosujemy inną miarę. Film dokumentalny „Human Resources” przypomina nam o niewygodnych faktach – jesteśmy mechanizmami. Bardzo złożonymi, jednak podatnymi na inżynierię.
Dokument jest mieszanką faktów i interpretacji. Archiwalne materiały przeplatają się z wypowiedziami ekspertów, wyjaśniających jak funkcjonuje społeczna inżynieria. To bardzo niepokojący materiał. Nawet na poziomie estetycznym. Czarno-białe zdjęcia ukazujące arkana tajnych eksperymentów przeprowadzanych od początku XX wieku mają posmak sensacji. Gdy uświadamiamy sobie, że dotyczą faktów, całość zaczyna być przerażająca.
„Human Resources” to rzecz upiorna. Warto jednak oglądnąć ten materiał, bo daje do myślenia. Jest też ostrzeżeniem. Nauka o manipulowaniu w tym przypadku odgrywa rolę nie zachęty, ale informacji o zagrożeniu.
Rządowe agencje od ponad wieku intensywnie pracują nad metodami kontrolowania ludzkiego umysłu. Ponure praktyki, u swych źródeł sprzężone chociażby z eugeniką, nie są bynajmniej domeną tylko totalitarnych reżimów. Dla przykładu – CIA w latach 50. i 60. rozwijało program MKULTRA. Wywołał on oburzenie, gdy do opinii publicznej wyciekły świadectwa brutalnych eksperymentów. Zdrowy rozsądek każe się domyślać, iż tego typu badania nie zostały zarzucone. To zbyt wartościowy rodzaj wiedzy. Potężna broń pozwalająca sobie radzić nie tylko z wrogiem, ale i dająca kontrolę nad własnym społeczeństwem.
Dziedzictwo behawioryzmu, tak jak każda wiedza, samo w sobie jest neutralne etycznie. Schematyczność ludzkiego umysłu, podatność na wpływy – to po prostu fakt. Zgrozę wzbudzać może jedynie zastosowanie, jakie znajduje się dla tego typu technik. Jesteśmy jak psy Pawłowa, nieustannie warunkowani, poddawani działaniu starannie dobranych bodźców. To paranoidalna wizja, jednak warto ją mieć na uwadze. Tego typu zagrożenie, jeśli zostanie przeoczone na wczesnym etapie, później może okazać się nie do przezwyciężenia.
Polecam film „Human Resources – Social engineering in the 20th century” wszystkim osobom, które mają otwarte umysły i mocne nerwy. Materiał jest dostępny online, chociażby w serwisie Youtube.
Obejrzyj trailer filmu „Human Resources – Social engineering in the 20th century”.
loading...
kurcze, niezdrowo to poryte, dzięki i niedzięki za zwrócenie uwagi na ten film (ale warto było, warto…)
loading...