Recenzja filmu: Baby są jakieś inne
komedia, dramat
Reżyseria: Marek Koterski
Scenariusz: Marek Koterski
Premiera: 14.10.2011 (Polska) 14.10.2011 (świat)
Produkcja: Polska
Baby są jakieś inne. Jakie? Dialog prowadzony przez bohaterów nowego filmu Marka Koterskiego nie daje odpowiedzi. Stawia raczej pytania. Dwóch mężczyzn jedzie samochodem i rozmawia. Polski film, chciałoby się powiedzieć, ale nie nuda. Rozmowa jest na tyle ciekawa, że warto jej wysłuchać.
Koterski znowu pokazał, że jest dobrym obserwatorem rzeczywistości, a jednocześnie świetnie słyszy język mówiony. Frazy wypowiadane przez bohaterów filmu są połamane i okaleczone w charakterystyczny dla twórczości Koterskiego sposób. Źle dobrane słowa, przestawiony szyk, powtórzenia, niezgrabne zdania. Wydaje się, że już na poziomie językowym oddana jest niepewność, jaka towarzyszy rozważaniu tematu tytułowych bab.
Niepewność ta wynika z frustracji, strachu, ale też braku samoświadomości. Dwóch facetów bierze się za ocenianie kobiet, jednak sami nie potrafią ocenić siebie. Układ relacji damsko-męskich odmalowany w ich dialogu to komedia pomyłek. Dosyć gorzkie świadectwo zagubienia. Głębokie prawdy mieszają się z truizmami i totalnymi bzdurami, wyświechtane stereotypy pojawiają się w towarzystwie świeżych myśli. Z jednej strony słuchając tego można zaśmiewać się z oklepanych motywów codziennego życia. Z drugiej strony od czasu do czasu można się zamyślić nad trafionym podsumowaniem. Chociażby nad stwierdzeniem, że faceci cierpią z powodu sprzecznych oczekiwań kobiet – nie wiedząc jakim mężczyzną mam się stać, pozostaję chłopcem.
Nowa komedia Koterskiego niespodziewanie okazała się sukcesem kinowym. Jest bardzo chętnie oglądana, bo reżyser połączył w niej lekką zabawę dialogiem z momentami dosyć ciężkim przekazem. Po seansie syty jest więc zarówno intelektualista, jak i entuzjasta łatwej rozrywki.
Po filmie spodziewałem się zbyt dużo. Zanim wybrałem się do kina, naczytałem się sporo recenzji i obserwowałem duży szum towarzyszący premierze. Sądziłem więc, że musi być bomba. W końcu celny sarkazm Koterskiego, gorzki intelektualizm, a do tego cały naród zachwycony. Po wyjściu z kina uznałem jednak, iż szału nie było. Film dobry, ale zdecydowanie mógłby być krótszy. Długi dialog w pewnym momencie stał się już przydługi. Usypiał, mimo językowych wygibasów. Sądzę, że gdyby trwało to niecałą godzinę, byłoby strzałem w dziesiątkę. A tak – co najwyżej w 7, bo prawie zasnąłem.
Obejrzyj zwiastun filmu „Baby są jakieś inne”.
loading...
„Polski film, chciałoby się powiedzieć, ale nie nuda.Rozmowa jest na tyle ciekawa, że warto jej wysłuchać.”
(…)
” Usypiał, mimo językowych wygibasów.” (…) „prawie zasnąłem.”
Przeczysz samemu sobie.
loading...
Nie czuję tego. Jak dla mnie komentarz „Rozmowa jest na tyle ciekawa, że warto jej wysłuchać” nie jest aż tak entuzjastyczne, aby jego uzupełnieniem nie mogło być stwierdzenie, iż rozmowa ta ze względu na długość usypiała 🙂 Język to nie matematyka 😉
loading...
ponownie dałem się ponieść i polazłem do kina (na film),spokojnie by można było zamknąć oczy i tylko słuchać,ale też nie do końca,bo po kilkunastu minutach wiało nudą,bo ile można słuchać jak facet,niby dorosły,poprawia swoje błędy językowe i się wymądrza bez sensu,tekst bardzo podobny do „Dzień świra”,więc szkoda czasu i pieniędzy
loading...
Stafan błagam nie leź więcej do kina.. na przestankach też nie pada.. po co targasz biologiczną egzystencje na coś co wymaga też innej jak fizyczna swiadomość.. film jest jak wszystkie poprzednie Koterskiego cudowny.. i choć moja opinia jest zupełnie odwrotna od recenzji.. bo nie ma w nim wojny męsko – żeńskiej.. jest natomiast to co ktoś kiedyś zawarł niemal w tytule innego.. więc nawiązujac do niego – czyli co myślicie o kobietach a boicie sie o tym mówić.. jest pokazaniem co lezy jako produkt uboczny naszych płci..
loading...