Więzień nienawiści (American History X)
dramat
Reżyseria: Tony Kaye
Produkcja: USA
Data premiery: 30 października 1998 (świat)
„Więzień nienawiści” to film, który ogląda się nie dla przyjemności, ale po to, by niejako poszerzyć swoje horyzonty. Historia nawróconego neonazisty bezwzględnie zmusza do refleksji. Przy okazji, skłania do rozmów o tym, co dzieli ludzi z całego świata.
Derek Vinyard to zagorzały neonazista, który nienawidzi innych ras i stara się nawoływać innych do przyjęcia podobnej postawy. Swoje uczucia wyraża, między innymi poprzez swastykę, którą wytatuował sobie na piersi. Poznajemy go, gdy akurat wychodzi z więzienia po odsiedzeniu trzyletniego wyroku za nieumyślne spowodowanie śmierci czarnoskórego mężczyzny.
Od samego początku „nowego życia” Derek zachowuje się inaczej. Dopiero, dzięki jego wspomnieniom dowiadujemy się, że trafił za kratki po tym, jak z zimną krwią zamordował czarnego chłopaka. Jednak, więzienie zmieniło jego nastawienie do świata. Rasizm został wypleniony, tym bardziej, że to akurat pewien Afroamerykanin najbardziej pomagał mu za kratami. Poza tym, Derek miał wystarczająco dużo czasu, by przemyśleć swoje błędy. Niestety, po powrocie do domu dowiaduje się, że jego młodszy brat, Daniel idzie w ślady brata. Derek stara się odciągnąć go od tego pomysłu. Czy zdąży to zrobić?
Film ten, zgodnie z tytułem, jest przesycony nienawiścią. Pokazują ją nie tylko na przykładzie neonazistów. Wydźwięk tej historii jest znacznie szerszy. Nie tylko biali nienawidzą czarnych. Wszystkie te relacje działają z wzajemnością. Świat jest bezustannie dzielony, ze względu na rasy, religie i poglądy. „Więzień nienawiści” pokazuje, jak bezsensowne i jednocześnie tragiczne w skutkach jest takie zachowanie. Udowadnia przy tym, że jeśli zaczniemy myśleć odpowiednio szybko, możemy zapobiec wielu błędom. Derek to świetnie przedstawiony, typowy bohater dynamiczny, który w trakcie fabuły przechodzi niesamowitą zmianę. Żal jedynie, że w rzeczywistości takie przemiany są rzadkością…
Obejrzyj trailer filmu „Więzień nienawiści”.
loading...
W pełni zamierzone, podsycane latami nienawiści zabójstwo dwóch czarnoskórych, próbujących okraść samochód skinheada i neonazisty, poprzez kazanie jednemu z nich położyć się z zębami na krawężniku po czym kopnięcie w głowę, a potem z uśmiechem triumfu oddanie się policji nazywasz ,,nieumyślnym spowodowaniem śmierci”?
loading...