Berlinale 2014 – podsumowanie

Berlinale logo

16 lutego zakończył się 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W tym roku nie zabrakło na nim polskich akcentów. Wielki sukces odniósł Mateusz Kościukiewicz, który został wyróżniony nagrodą Shooting Stars za rolę w filmie Małgorzaty Szumowskiej pt. „W imię…”. Jury Berlinale chwaliło młodego Polaka za niesamowitą wiarygodność na ekranie oraz świetne pokazanie przemiany, jaka zaszła w osobowości granego przez niego bohatera. Nagroda Shooting Stars przyznawana jest 10 najlepszym młodym aktorom. Poza Kościukiewiczem, uhonorowani nią zostali również aktorzy pochodzący m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Serbii, Szwecji.

Najlepszym filmem roku uznano podczas Berlinale chińską produkcję pt. „Bai Ri Yan Huo”. Prestiżowego Złotego Niedźwiedzia odebrał reżyser Yinan Diao. „Czarny węgiel, cienki lód” – bo taki jest polski tytuł obrazu – to kryminał, którego twórcy starali się przybliżyć obraz życia w dzisiejszych Chinach. Film opowiada o emerytowanym policjancie, który próbuje samodzielnie rozwikłać zagadkę serii tajemniczych morderstw. Należy przyznać, że film rzeczywiście trzyma w napięciu, a przy okazji pozwala dokładniej poznać kulturę Chin i daje możliwość zrozumienia zasad, według których żyją mieszkańcy Kraju Środka. Poza tym, ten sam film został nagrodzony za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał Liao Fan.

Najlepszą aktorką pierwszoplanową podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie została Japonka Haru Kuroki, która zagrała w filmie „Chiisai Ouchi”. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera otrzymał natomiast Richard Linklater, który nakręcił obraz „Boyhood”. To już jego druga nagroda uzyskana podczas Berlinale – wcześniej, w 1995 r. otrzymał ją za film „Przed wschodem słońca”. „Boyhood”, czyli „Wiek chłopięcy” to opowieść o trudnym procesie dorastania w przechodzącej przemiany Ameryce. W kategorii Najlepszy scenariusz zwyciężyli Dietrich Brüggemann oraz Anna Bruggmann za film „Kreuzweg”. Za artystyczne dokonania w dziedzinie montażu, muzyki i kostiumów Srebrnego Niedźwiedzia wręczono chińskiemu operatorowi kamery Jian Zengowi za pracę przy filmie „Tui Na”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, popularnie nazywany po prostu Berlinale odbył się po raz pierwszy w 1951 r. Każdego roku prezentowane są na nim produkcje pochodzące z całego świata, co pozwala nam poznać dokonania filmowców nawet z najodleglejszych zakątków globu.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz