Recenzja filmu: Sinister
horror
Reżyseria: Scott Derrickson
Scenariusz: C. Robert Cargill, Scott Derrickson
Premiera: 11.03.2012 (świat), 23.11.2013 (Polska)
Produkcja: USA
Trzymający w napięciu, momentami naprawdę przerażający horror o pisarzu, który wraz z rodziną przeprowadza się do nowego domu. Tylko on wie, że wcześniejsi lokatorzy popełnili zbiorowe samobójstwo. Ich historia ma być kanwą jego powieści.
Ellison Oswalt (Ethan Hawke) zabłysnął niegdyś opartą na faktach powieścią opowiadającą o zabójstwie w Kentucky. Jednak na tym jego kariera się praktycznie zakończyła. Trapiony problemami finansowymi, musi się przeprowadzić i napisać wreszcie książkę, która zapewni mu odpowiednio duży zastrzyk pieniędzy. Liczy nawet na to, że stworzy dzieło, które zapewni mu Nagrodę Pulitzera. Wciąż pasjonując się pisaniem kryminałów, postanawia wraz z rodziną przenieść się do domu, którego wcześniejsi mieszkańcy popełnili zbiorowe samobójstwo. Ellison chce w swojej książce opowiedzieć ich historię, przy okazji wyjaśniając, co stało się z najmłodszą córką poprzednich lokatorów, której zwłok nigdy nie znaleziono. Gdy tylko Oswaltowie wprowadzają się do domu, Ellison odkrywa na strychu skrzynkę ze starymi taśmami. Gdy zaczyna je odtwarzać, okazuje się, że zawierają wyjątkowo przerażające filmy. To właśnie one pomogą mu rozwikłać zagadkę.
„Sinister” to jeden ze straszniejszych horrorów ostatnich lat. Od pierwszej sceny wprowadza złowieszczą atmosferę, która udzieli się chyba każdemu widzowi. Niemniej jednak, mocny początek może sprawić, że w późniejszych minutach będziemy nieco rozczarowani. Warto jednak przetrwać te nieco mniej emocjonujące momenty, by wytrwać do końca. Zakończenie jest tu dość niespodziewane, a co za tym idzie – z pewnością warte zobaczenia.
Trudno rozpływać się nad grą aktorską. Nikt nie wyróżniał się umiejętnościami, a niezły Ethan Hawke chwilami był niezwykle irytujący. Czasem można było odnieść wrażenie, że przesadnie wczuwa się w rolę i dlatego robi tak dziwne miny. Zmęczył mnie też jego sweter – po godzinie zastanawiałam się już, czy naprawdę budżet filmu był tak niski, że nie można było zadbać o jeszcze jedno ubranie…? Mimo tego, dostaje ode mnie „plus” za całokształt. Pasja, z jaką próbował rozwiązać tajemnicę swojego domu rzeczywiście udziela się widzom.
Choć istotą filmu jest historia Ellisona i jego rodziny, to jednak najbardziej wstrząsające są nagrania i to one najmocniej utrwalają się w pamięci. Właśnie odnalezione na strychu filmy są wystarczającym powodem, by obejrzeć cały obraz Derricksona.
Obejrzyj zwiastun filmu „Sinister”.
loading...
lubie to
loading...